They seem to make lots of good flash cms templates that has animation and sound.

Patrzysz na posty znalezione dla frazy: rośliny sadownicze

Temat: Nawożenie
Co trzeba wiedzieć, wybierając nawóz? W jego składzie nie powinno zabraknąć, oprócz głównych makroelementów takich jak azot, fosfor, potas w proporcjach odpowiednich do potrzeb nawozowych danej grupy roślin, także mikroelementów (bor, miedź, mangan, molibden i cynk). Dostępne na rynku wieloskładnikowe nawozy wzbogacone dodatkowo np. borem, spełniają podwyższone wymagania roślin motylkowych takich jak: seler, kalafior, kapusta, a z roślin sadowniczych: jabłoń, grusza i winorośl. Jego obecność wpływa na jakość plonów, zmniejsza podatność owoców na pękanie.
Pamiętajmy, że nawóz zawsze dobieramy do określonej grupy roślin uprawnych. Do nawożenia gatunków ozdobnych szczególnie zalecane jest stosowanie specjalistycznych, kompleksowych nawozów bez chlorkowych. Zasilając rośliny należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, bo przenawożenie jest dla nich znacznie bardziej szkodliwe niż brak składników odżywczych.
Zasadą jest, że do gleb piaszczystych dodaje się najmniejszą dawkę nawozu zalecaną przez producenta, a do gleb gliniastych - największą. Najlepiej używać nawozów wolno rozkładających się, które przenikają do podłoża podczas całego sezonu wegetacyjnego. Na koniec warto dodać, że nawozy pomagają jedynie w chorobach fizjologicznych spowodowanych brakiem składników odżywczych, a więc myślenie, że częste nawożenie chorych roślin uzdrowi je, jest błędne. Pozdrawiam
Antoni


Temat: działalność gospodarcza --- pasieka !!!!
Prawie cala noc studiowalem polska klasyfikacje gospodarcza (oj jest tego duzo ) i znalazlem nastepujace kody PKD:

01.12.B Uprawa grzybów, kwiatów i ozdobnych roślin ogrodniczych; szkółkarstwo roślin sadowniczych i ozdobnych

01.13.Z Uprawa drzew i krzewów owocowych, roślin jagodowych i orzechów oraz uprawa roślin wykorzystywanych do produkcji napojów i przypraw

01.25.Z Chów i hodowla zwierząt pozostałych

20.51.Z Produkcja pozostałych wyrobów z drewna
20.52.Z Produkcja wyrobów z korka, słomy i materiałów używanych do wyplatania

29.32.A Produkcja pozostałych maszyn dla rolnictwa i leśnictwa, z wyłączeniem działalności usługowej

Nie wiem czy to wystarczy ale wydaje mi sie ze te kody obejmuja bardzo szeroko dzialalnosc pszczelarska. moze jeszcze cos ?

Licze na praktyczne rady Kolezanek i Kolegow pszczelarzy ktorzy prowadzicie firme jak panstwo prowadzicie ewidencje ? czy robicie badania miodu ?
jesli to nie tajemnica

Temat: mszyce


Poszukuje wszelkich informacji dotyczacych mszyc. Gdzie, na jakich
stronach badz tez w jakich publikacjach moge odnalezc takie informacje.


    Zacznij od "Mszyce roślin sadowniczych Polski", Elżbieta Cichocka,
PAN.Komitet Ochrony Roślin.  PWN W-wa 1980.

                    J. Siedlecki

Temat: porzeczka - choroby i szkodniki
Wracam do problemu zamierania pędów porzeczki czerwonej. Mam to też u siebie i mają sąsiedzi. Dokładnie oglądałem i przekroje łodyg i korę ale nie jest to przeziernik porzeczkowy żerujący w łodygach a pewnie, jak pisał Grzesiek jakaś choroba. W podręczniku ochrony roślin sadowniczych nie ma na ten temat nic. /Podręcznik nie najnowszy/. Szkoda, że pewnie nie ma wśród nas kogoś z kontaktem z Katedrą Ochrony Roślin wyższej uczelni. Skoro nie wiem z kim walczyć nie wiem czym. Krótko: Jaka to choroba?Temat: Co to jest ogrodnictwo?
Ogrodnictwo, hortologia - wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie - dużą wydajnością.
Temat: Liście śliwy Dąbrowickiej i Brzoskwiniowej
Andre nie jestem ekspertem bo baaaaaardzo daleko mi do nich ale kupiłam ostatnio książkę ,,Ochrona roslin sadowniczych,,więc moge tylko tyle zrobic że w skrócie napisac ci co pisze w niej o pordzewiaczu śliwkowymSam owad jest słomkowożółtym szpicelem dł. 0,17mm atakuje śliwy,brzoskwinie morele.Żeruje na spodniej stronie liścia powoduje początkowo powstawanie żółtych póżniej rdzawych podłuznych plamek .Przy bardzo licznym wystepowaniu liście marszcza sie a nerwy grubieją.Na młodych pędach powstają marmurkowate przebarwienia i pekające skorowacenia.Nastepuje zahamowanie rozwoju zwłaszcza młodych drzewek zmniejsza się kwitnienie i owocowanie.

Zwalczanie Pieerwszy zabieg nalezy przeprowadzić pomiędzy faza zielonego i białego pąka kwiatowego,kolejny wkrótce po kwitnieniu głównie w młodych sadach oraz w miarę potrzeb w czerwcu stosując np.Mitac Czy szukać Ci tego następnego potwora?Temat: Pytanie dotyczące wielkopąkowca porzeczkowego?
Witam

opisy metod zwalczania tych i innych szkodników roślin sadowniczych można znaleźć pod adresem http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/szkodsad.html

mam nadzieję że te porady okażą się pomocne :wink:

pozdrawiam

RafałTemat: choroba gruszy


Moja grusza co roku choruje. Wiosną liście wygladają tak (zdjęcie sprzed
tygodnia, oprócz zmian chorobowych widoczne krople deszczu):
http://paleontologia.w.interia.pl/grusza.JPG
Latem pojawiają się gąsienice, które robią sobie duże pajęczynowate kokony,
używając do tworzenia ich również powyginanych liści, w każdym kokonie jest
po kilka(naście) gąsienic - tu niestety nie dysponuję (jeszcze) zdjęciem.

Czy ktoś móglby zidentyfikowac tę chorobę i polecić środki zaradcze?

Z pozdrowieniami, Dawid


Dobrze by było, gdybyś pokazał, co liście mają pod spodem, bo to mogą
być szpeciele, ale może i jakiś grzybek. Zapytaj na pl.rec.ogrody, tam
mają większe doświadczenie :).
Co do gąsiennic- na 99% jakieś zwójki liściowe.
Co do lekarstw- zajrzyj do kalendarza ochrony roślin sadowniczych, nie
mam niestety pod ręką, więc muszę Cię odesłać do biblioteki albo empiku.
Szukaj możliwie najnowszego, bo zalecenia zmieniają się co 2 lata.
Pozdrawiam
Julita

Temat: Owoce
Owoce - w znaczeniu botanicznym: występujący u okrytozalążkowych organ powstający z zalążni słupka i ewentualnie dna kwiatowego zawierający w swym wnętrzu nasiona, osłaniający je i ułatwiający rozsiewanie.

Najważniejszym składnikiem owocu są nasiona, będące właściwymi organami rozmnażania i rozprzestrzeniania się roślin. Owoce mięsiste roznoszone są przez zwierzęta, dla których stanowią pokarm, owoce suche rozprzestrzeniane są przez wiatr lub zwierzęta.

Gdy w jednym kwiecie występuje większa liczba słupków wolnych, wtedy powstają z nich samodzielne owocki, które tworzą owoc zbiorowy na wspólnym dnie kwiatowym (malina, truskawka). Są one często mylone z owocostanami, które powstają z kilku kwiatów zebranych w skupiony kwiatostan.

W znaczeniu kulinarnym owoc to jadalna część rośliny będąca owocem w znaczeniu botanicznym ale rosnąca tylko na drzewach lub krzewach. Owoce roślin zielnych uważane są za warzywa (np. pomidor, ogórek, groch, dynia). Wyjątkowo wśród roślin zielnych owoce w znaczeniu kulinarnym dają truskawki, poziomki i ananas.

W terminologii rolniczo-sadowniczej jakość owoców określa się za pomocą kształtu owocu i urody owocu. Terminy te są wyznacznikiem wartości owocu na podstawie oceny wizualnej.

żródło
http://pl.wikipedia.org/wiki/OwocTemat: Ochrona roślin w 2009 roku
Heniu, czy przypadkiem warunki jakie zapewniamy na działkach nie są niesprzyjające dla niektórych roślin, a sprzyjające dla innych? Bo tak : jest obecnie gorąco, dużo podlewamy i trawy, i kwiaty, i inne rośliny rosnące wśród drzew. Daje to właśnie dużą wilgotność i być może nieświadomie stwarzamy niesprzyjające warunki. Co o tym sądzisz?
To mój malutki dylemacik

I jeszcze jedno pytanie:
Czy opryskiwanie upraw sadowniczych w okresie ich kwitnienia ma znaczenie?
Z czego wynikają zakazy pryskania w czasie kwitnienia? Czy tylko ze względu na ochronę owadów pożytecznych?Temat: Uzupełnianie indeksu V semestr
Prowadzący:

Sadownictwo
wyk: prof. dr hab. J. Ben
ćw: dr inż. J. Błaszczyk

Warzywnictwo
wyk: (nie jestem pewna czy jest prof czy dr hab. więc sprawdze jutro) E. Kunicki
ćw: dr E. Jędrszczyk

Rośliny ozdobne
wyk: prof. dr hab. A. Bach
ćw: dr A. Kapczyńska

Nasiennictwo i szkółkarstwo
wyk: dr inż. S. Porębski, dr B. Jagosz
ćw: dr inż. A. Gonkiewicz, dr inż. A. Roszko

Bioróżnorodność
wyk i ćw: dr A. Tofilski

Ekonomika ochrony roślin
wyk i ćw: dr J. Kurzawiński

Proekologiczna uprawa roli i roślin
wyk i ćw: dr inż. I. Domagała - Świątkiewicz

Ekologia i zwalczanie chwastów:
wyk i ćw: prof. dr hab. Z. Burgieł, dr Z. Gajewski

Choroby i szkodniki kwarantannowe:
wyk i ćw: dr hab. I. Łuczak, prof. dr hab. S. Mazur
Temat: Gdzie kupić rośliny
"........Powiedz nam też gdzie i kiedy można kupić ciekawe rosliny poza kiermaszem - jakieś adresy dobrych, renomowanych ogrodników,
i czy INSTYTUT SADOWNICTWA I KWIACIARSTWA w Skierniewicah prowadzi stałą sprzedaż swych produktów?...."
Kasiu!
Mówiąc prawdę nie wiem. Jak będę miał wolną chwilę to ustalę czy INSTYTUT SADOWNICTWA I KWIACIARSTWA w Skierniewicah prowadzi stałą sprzedaż swych produktów, ale raczej tak. Kontakt z nimi tel. 46 8332021 fax 46 8333228 isad@insad.pl
Co do kiełbasek to faktycznie w 2004 r. tak było. W poprzednich latach tego nie zaobserwowałem. Było odwrotnie.Temat: Gdzie kupić rośliny

"........Powiedz nam też gdzie i kiedy można kupić ciekawe rosliny poza kiermaszem - jakieś adresy dobrych, renomowanych ogrodników,
i czy INSTYTUT SADOWNICTWA I KWIACIARSTWA w Skierniewicah prowadzi stałą sprzedaż swych produktów?...."
Kasiu!
Mówiąc prawdę nie wiem. Jak będę miał wolną chwilę to ustalę czy INSTYTUT SADOWNICTWA I KWIACIARSTWA w Skierniewicah prowadzi stałą sprzedaż swych produktów, ale raczej tak. Kontakt z nimi tel. 46 8332021 fax 46 8333228 isad@insad.pl
Co do kiełbasek to faktycznie w 2004 r. tak było. W poprzednich latach tego nie zaobserwowałem. Było odwrotnie.


Dzięki
bedę wdzięczna za odpowiedź

Bo wiesz nieraz czytam "mądre" artykuły n/t różnych nowości,
właśnie wyhodowanych przez ten Instytut - i rozumiem przez to - że gdzie jak gdzie ale to właśnie u nich to mozna nabyć - bo u mnie na kiermaszach (jak juz pisałam wczesniej)- sprzedajacy "stawiają oczy w słup" jak ich pytam o te nowinki
jeszcze raz z góry dziekujeTemat: Styczeń i Luty 2009
Podaję ramowy plan styczniowych zaliczeń i sesji. Niektóre rzeczy mogą się jeszcze trochę pozmieniać. Wszystkie zmiany będę zaznaczać tu innym kolorem.

12.01 pon. PROEKOLOGICZNA UPRAWA - zaliczenie ćwiczeń godz 13 - 16
16.01 pt. CHOROBY KWARANTANNOWE godz 8:00 s.22
EKOLOGIA CHWASTÓW godz 10:00 s.22 prezentacja + egzamin (Gajewski obiecał mi do poniedziałku wysłać zagadnienia)

20.01 wt. WARZYWNICTWO - zaliczenie ćwiczeń gr 1a
21.01 śr. WARZYWNICTWO - zaliczenie ćwiczeń gr 1b
ROŚLINY OZDOBNE - kolokwium i rozpoznawanie
22.01 czw. DENDROLOGIA - egzamin w godz. wykładu
23.01 pt. wyjazd do Stacji Kwarantanny (zbiórka na ul.Kołowej 3 o godz 10:00, dojazd autobusem 139

26.01 pon. PROEKOLOGICZNA UPRAWA - zaliczenie wykładu godz 9:00 s.131
BIORÓŻNORODNOŚĆ - test wyboru na wykładzie
ZWALCZANIE CHWASTÓW - ćwiczenia z prof Burgiełem godz 13 - 15 s.10

b]27.01 wt. [/b] SZKODNIKI KWARANTANNOWE - zaliczenie wykładu godz 8:00 - gr 1a; godz 9:00 - gr 1b

28.01 śr. NASIENNICTWO - kolokwium

29.01 czw ZWALCZANIE CHWASTÓW - zaliczenie godz.8:00 s.130

SESJA:

2.02 pon. ROŚLINY OZDOBNE - egzamin godz. 12:30 - 14:30
6.02 pt. SADOWNICTWO - egzamin pisemny godz. 11:00 - 13:00
9.02 pon. WARZYWNICTWO - egzamin godz. 13:00 - 14:30
13.02 pt. NASIENNICTWO - egzamin godz. 8:30 - 10:30
SZKÓŁKARSTWO - egzamin godz. 10:30 - 12:00 sala 21 lub 22
Temat: Poradnik Ogrodniczy i Encyklopedia Roślin
Zapraszam do poradnika ogrodniczego http://www.ogrody.cvd.pl - wiele porad z zakresu uprawy ogrodu ozdobnego, sadownictwa, uprawy warzyw na działce oraz roślin doniczkowych, jest też coś tematycznie związane z tym forum, czyli o kompostowaniu - http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/kompost.html

życzę miłej lektury i udanych upraw !
Temat: Rolnictwo-10 ha pola- co moge z tym zrobic
Witam. NIe będę ukrywała, że masz problem. Ja przerobiłam już ogrodnictwo i sadownictwo. Jak zapewne wiesz nasi wspaniali przetwórcy stosują tzw. zmowę cenową dostosowaną do cyklu produkcji. Jaskrawym tego przykładem jest truskawka. Przerabiałam to już na 10 ha. Plantacja pod względem technologicznym i wydajnościowym góny poziom europejski. Uprawa maszynowa. Ludzie jedynie na czas zbioru. A w tym szczególnym czasie cena poniżej kosztów produkcji, brak zbieraczy oraz wygórowane stawki. W całym cyklu 5 letnim nie uzyskałam zwrotu inwestucji. Sadownictwo podobnie. Jedyne co mogę co doradzić to szkólka ogrodowych roślin ozdobnych, połączona z ogrodami tematycznymi. Na tej powierzchni jest to możliwe, choć będzie ciasno. Ja swoją ziemię i sady wydzierżawiłam i mam spokój. Kierowałam się radą pewnego starszego Pana, który powiedział mi " na roli pracuje tylko głupi i traktor". Proste ale trafne. Pozdrawiam.Temat: Nurtujące pytanie...
Nooo to skoro dostep do netu masz co widac po napisaniu tego posta to z wielka trudnoscia idzie ci wpisanie haselka w przegladarke.
Ale dzis mam dzien dobroci narodowej i wpisze ja za ciebie:

DEFOLIACJA:
1. Usuwanie liści roślin przez ich opylanie lub opryskiwanie środkami chemicznymi (tzw. defoliantami); stosowane w celu ułatwienia zbioru plonów (gł. bawełny) lub w celach militarnych (zniszczenie upraw na terytorium przeciwnika, pozbawienie go osłony).
2.opadanie liści wywołane działaniem mikroorganizmów, owadów pasożytniczych lub usunięcie liści wywołane substancjami chemicznymi (tzw. defoliantami); zabieg stosowany w praktyce rolniczej i sadowniczej, m.in. w celu ograniczenia transpiracji młodych drzew owocowych.

Bardzo ciekawa definicja Bonsaisci raczej staraja sie pozbywac lisci na roslinie poprzez ciecie blaszek lisciowych i pozostawianie ogonkow tak by nie uszkodzic pakow uspionych. Czynnosc ta powoduje wypuszczenie wiekszej ilosci malych lisci.Temat: Hodowla przczol kolo domu.
wszystko jest w przepisach ale tak duża pasieka to tylko zapewne na okres zimowli będzie tam stała i pszczół nie będzie bo taka ilość to już znaczne przepszczelenie uli nie zobaczy pan w sezonie wegetacji roślin i co za tym idzie w czasie lotów pszczół.
muszą być zachowane zasady typu płot powyżej umownej wielkości 2,5-3m i parę jeszcze innych
ale pytanie czy państwu tak te pszczoły przeszkadzają strasznie żądlą kiedy popadnie i nie można usiąść na dworze??
jak one znikną to i niech się pan pożegna z zwiększoną ilością owoców wielu roślin ogrodowych i sadowniczychTemat: Nr spr. 98/06. Dostawa roślin uprawnych. CZĘŚĆ I
Nr sprawy 98/2006
Nowogród Bobrzański, dnia 15 września 2006 r.

INFORMACJA O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

Dotyczy rozstrzygnięcia przetargu: dostawa roślin uprawnych

Jednostka Wojskowa nr 3036 w Nowogrodzie Bobrzańskim dziękując za udział w w/w postępowaniu informuje, iż do realizacji w/w przedmiotu zamówienia w zakresie:

zadania nr 1 (dostawa ziemniaków) wybrano ofertę firmy:
GOSPODARSTWO ROLNE Mieczysław Brodnicki
Kuźnik 4
66 - 300 Międzyrzecz
w cenie ogółem brutto: 1 121 611,85 zł (słownie: jeden milion sto dwadzieścia jeden tysięcy sześć-set jedenaście złotych 85/100)

zadania nr 2 (dostawa owoców tropikalnych) i zadania nr 3 (dostawa pieczarek) wybrano ofertę firmy:
UNIMA Sp. z o.o w Warszawie Hurtownia Art. Spożywczych
ul. Naftowa 5
65-705 Zielona Góra

w cenie ogółem brutto:
 zad. nr 2: 376 598,59 zł (słownie: trzysta siedemdziesiąt sześć tysięcy pięćset dziewięć-dziesiąt osiem złotych 59/100)
 zad. nr 3: 18 783,08 zł(słownie: osiemnaście tysięcy siedemset osiemdziesiąt trzy złote 08/100)

zadania nr 4 (dostawa owoców krajowych) wybrano ofertę firmy:
GOSPODARSTWO SADOWNICZE mgr inż. K. Tadyszak
Gołuski
82-069 Palędzie
w cenie ogółem brutto: 279 909,00 zł (słownie: dwieście siedemdziesiąt dziewięć tysięcy dzie-więćset dziewięć złotych 00/100

Od niniejszej decyzji przysługują środki ochrony prawnej określone w ustawie Prawo za-mówień publicznych - dział VI "Środki ochrony prawnej".

DOWÓDCA
JEDNOSTKI WOJSKOWEJ NR 3036

płk Tadeusz KWIATOSIŃSKITemat: Orgodnictwo z marketingiem

Możliwość zatrudnienia: gospodarstwa ogrodnicze - warzywnicze, sadownicze, kwiaciarskie, szkółki drzew i roślin ozdobnych, pracownie kultur in-vitro, pieczarkarnie, chłodnie i przechowalnie produktów ogrodniczych, firmy hodowlane i nasienne zarówno krajowe jak i zagraniczne, firmy pełniące usługi ogrodnicze, firmy handlowe prowadzące dystrybucję materiału ogrodniczego, stacje hodowli roślin, stacje oceny odmian, stacje chemiczno-rolnicze, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zieleń miejska, giełdy ogrodnicze, kwiaciarnie, bazy surowcowe zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego, instytuty naukowe, uczelnie wyższe, redakcje czasopism ogrodniczych, samorządy terytorialne, firmy stanowiące obudowę ogrodnictwa, urzędy celne.

Aczkolwiek ja najchętniej założyłabym własną firmę trudniącą się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów. Łatwo też o pracę w szelkiego typu sklepach ogrodniczych .
Temat: 1
Cóż, wszystkie wcześniejsze opinie wydają mi się dziwnie znajome Nie jestem ekspertem sadownictwa i moja wiedza na ten temat jest czysto empiryczna, ale nie mogę się powstrzymać by nie dorzucić trzech groszy.
Zauważyłam na przykład, że by mieć szansę zobaczenia kiełka trzeba wysiać dużo nasion. Niektóre nasiona są najzwyczajniej w świecie puste w środku, nie ma tam zalążka i nic nigdy nie miało z nich powstać. W swoich eksperymantach z nasionkami natrafiłam również na sztuki kompletnie wychnięte i obumarłe (pewnie biolodzy mnie teraz wyklną za herezje).
Czasami wina leżała po stronie producenta, który nie raczył wspomnieć o skaryfikacji nasionka, a sama na to nie wpadłam. Czasam czytając "instrukcję obsługi" miałam nadzieję na pierwsze kiełki będą już po 4 tyg. a czekłam prawie 5 miesiący! (nasiona waszyngtonii nitkowatej - mam teraz trzy sadzonki z posadzonych sześciu).
Nawet wśród pestek wyciągniętych z owoców zdażają się podpuchy (wybaczcie kolokwializm;P), naprzykład trafija się owoce partenokarpiczne. Kiedyś chciałam zahodować mandarynkę. Zjadłam w tym celu chyba 2kg owoców i znalazłam tylko 3 pesteczki i to też jakieś takie zwiędnięte. Nie mówiąc już o sławnym bananie.
Ale pomino wielu doświadczeń, częściej negatywnych niż pozytywnych, nadal pozostaję obtymistą i entuzjastą, czego dowodem są nasiona kawy, które pół rok już siedzą w ziemi, a ja ciągle nie mam serca ich wyrzucić. I proponuję wysiewanie nasion roślin egzotycznych traktować w kategoriach zabawy. Mogę zapewnić, że w tedy łatwiej znieść porażkę, a wygrana daje więcej radości.
Chyba zabardzo się rozpisałam. Przepraszam i pozdrawiamTemat: Dendrologia szczegółowa
Zwykle osoby, które chodzą na zajęcia mają pierwszeństwo w decydowaniu.
W czwartek w związku z zamieszaniem i przekładaniem egzaminu ze szkółkarstwa przez ludzi z Ogrodnictwa z marketingiem (odnośnie tego też odbyło się głosowanie) zostałam poproszona o przesunięcie kolosa z dendro na pierwotny termin. Rozmawialiśmy o tym tuż przed wykładem z roślin ozdobnych, a potem jeszcze dwa razy upewniałam się, czy na pewno wszyscy chcą to przekładać.
Szczerze mówiąc było mi zupełnie obojętne kiedy będzie ten kolos.
Poza tym, jeśli nie pisalibyśmy go teraz, na pewno skumulowałby się z jakimś innym zaliczeniem. Przed świętami czeka nas jeszcze zaliczenie z chorób i szkodników, kolos z ozdobnych i rozpoznawanie, zaliczenie z sadownictwa, no i rozpoznawanie wszystkich iglastych z dendrologii.

Zgodnie z Waszą reakcją, żeby nie było nieporozumień, w przyszłości nie będę już przesuwać terminu żadnego kolokwium.
Temat: "Agro Show 2008" - Bednary, 19-22 września
Dokładnie wczoraj rozpoczęła się międzynarodowa wystawa sprzętu i maszyn rolniczych "Agro Show 2008" w Bednarach koło Poznania.
Producenci ze światowej czołówki prezentowali zarówno starsze i jak i najnowsze modele maszyn przeznaczonych do prac w ogrodach, sadach, lasach i polach.
Oprócz tego prezentowano także chemiczne środki ochrony roślin, nawozy, pasze i ich dodatki, mleczarstwo, ogrodnictwo, warzywnictwo i sadownictwo, materiały i technologie stosowane w budownictwie wiejskim, instytucje naukowo badawcze, ubezpieczenia w rolnictwie, wydawnictwa branżowe.

Na targach królowały przede wszystkim światowe potęg takie jak New Holland, Case, Pronar, Massey Ferguson, Claas, Krone, Vaderstadt, Mc'Cornic i inne...

Wystawa będzie trwać do 22 września i gorąco zachęcam wszystkich do odwiedzenia starego lotniska w Bednarach, bo naprawdę jest na co popatrzeć

Dołączam zdjęcia z wczorajszej wycieczkiBędzie więcej zdjęć, bez obawTemat: trawa, trawniki, chwasty
Bombas - niedawno kupilem dzialke i zaglebiam tajniki ogrodnictwa, warzywnictwa i sadownictwa:)
Podaj moze nazwe srodka jaki kupiles?
Jesli chodzi o swinstwo dzialajace na roslinki pomiedzy kostka brukowa lub przy krawezniku stosowalem kiedys roztwor sody kaustycznej. Dzialal natychmiast, znikaly mrowki i rosliny.
Zwykle nie mam nic przeciwko mrowkom, ale jesli ich gniazdo jest pod kostka brukowa, to wynosza one namietnie piasek , a tym samym powoduja zapadanie sie chodnika nawet na kilku metrach kwadratowych...
Ja u siebie nie chce stosowac na dzialce zadnych swinstw i wole juz miec kilka chwastow niz psikac wszystko chemia, ale z tego co wiem ten srodek uchodzi jako jeden z najlepszych na swiecie:
http://www.e-hortico.pl/go/_info/?id=756
Pozdrowki!Temat: Nazwiska prowadzących sem. letni 2008
genetyka - ćw dr inż. Agnieszka Kiełkowska (dla gr 1a)

sadownictwo - wykład Prof. dr hab. Jan Ben
ćw Dr inż. Jan Błaszczyk

rośliny ozdobne - ćw dr inż. Bożena Pawłowska, dr inż. Bożena Szewczyk - Taranek

fitopatologia - wykł. prof. dr hab. Jan Kućmierz
ćw dr inż. Maria Bartyńska

entomologia - wykł. prof. dr hab. Kazimierz Wiech
ćw dr inż. Maria Pobożniak

wirusologia - ćw. dr inż. Barbara Nowak, dr Teresa Cybularz - Urban

Bezglebowe - dr inż. IWONA KOWALSKA

Reszy narazie nie wiem. Jak się dowiem to napiszę
Temat: Szanse dla bydła mięsnego!?
W programie rolno-środowiskowym w działaniu ekologia - wszystkie grunty w gospodarstwie objęte są dopłatami dodatkowymi z tytułu "zwiększonych" kosztów produkcji bez nawozów i środków ochrony roślin.
W przypadku gruntów ornych jest to 680 w okresie 2-óch pierwszych lat a 600 w 3-ech następnych, a UZ mają ok 260 PLN dopłaty do ekologii. (przepraszam, niżej podałem dopłaty do upraw sadowniczych)
Jest to chyba najlepsze rozwiązanie ekologia + bydło mięsne - najmniejsze wymagania i możliwość spełnienia wymagań programu RŚ.
Więcej jest na http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=5&id1=4&idpage=1 na dole są pliki z wymaganiami poszczególnych pakietów.
Na stronie www.cdr.gov.pl znajdziesz listę doradców rolno-środowiskowych, którzy są uprawnieni do sporządzania planów RŚ, które są podstawą do wystąpienia do ARiMR o dopłaty na działania.Temat: Mieczyki
Witaj
Dział o którym pisałaś uaktywniłem.
Jeśli chodzi o mieczyki to dr Dariusz Sochacki z Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach pisze, że:

optymalny termin wykopywania bulw mieczyków przypada na czwarty lub piąty tydzień po kwitnieniu. Z reguły jest to wrzesień, ale różne odmiany mieczyków kwitną w różnych terminach, a dodatkowo kwitnienie można opóźnić poprzez późniejsze sadzenie bulw.
Zabiegu wykopywania nie należy opóźniać. Istotne jest to zwłaszcza w późniejszych terminach kwitnienia, kiedy ziemia jest wilgotna i stosunkowo zimna. Pozostawienie roślin dłużej w takich warunkach sprzyja infekcjom chorobowym bulw, które również gorzej będą się przechowywać.Temat: Avokado, imbir i cytryna
Dawniej były dostępne cytryny t.zw. skierniewickie obwicie kwitnące i owocujące prawie natychmiast. Pewnie są i teraz. Zawsze miałem kilka dużych owoców na dość małej roślinie. Pierwszy wprowadził te cytryny prof. Pieniążek były dyrektor Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach.
Widziałem u kogoś 1,5 metrową cytrynę z pestki ale ani myślała kwitnąć, co podała już Bogda. Uprawiałem też kiedyś granaty, nawet rosły i kwitły ładnie ale...mączliki bez przerwy je zasiedlały i poddałem się.Temat: Dieta nie-ludzi w Starym Świecie
Ciekawą kwestię poruszyłeś Tricki

Założę się, że autorzy WFRP, kiedy opisywali niziołki - i w ogóle - nawet minuty nie zastanowi się nad tymi kwestiami, przechodząc nad nimi do porządku dziennego Myślę, że warto by ich było zapytać

Szczerze powiedziawszy nie wiem jak odpowiedzieć ci na te pytania, bo niespecjalnie orientuję się w kulinariach średniowiecznych. Łakocie z pewnością opierały się wówczas na przetworach z miodu. Jednak zastanawia mnie np. z czego wyrabiano toruńskie pierniki (bo przyprawy do pierników to chyba opierają się głównie o korzenne) w średniowieczu (zakładając, że już wtedy je wyrabiano...).

A może niziołki posiadają jakieś rośliny-substytuty (chociaż botanikiem też nie jestem, więc nic odkrywczego nie wymienię) wymienianych przez ciebie ingrediencji?? Tylko oczywiście o tym autorzy też zapomnieli wspomnieć, no to kaplica...
Czyżby przemysł cukierniczy SS opierał się tylko o przetwory owocowe: kremy i nadzienia z malin, jeżyn, jagód, jarzębiny, dzikiej róży, borówek, żurawiny itp. oraz owoców sadowniczych ??

Jaki to świat był kiedyś prosty, gdy wszystko pozyskiwano z agawyTemat: Luźne pogaduchy
Agroekologia to jest taka ekologia w dziale rolniczym, czyli uprawa bez sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Zobaczymy, co z tego wyniknie, gdyż sama jestem ciekawa i do końca niepoinformowana. Będę mieć różne śmieszne przedmioty, np. agrometeorologia. xD Ponadto takie typowo ogrodnicze jak sadownictwo, warzywnictwo. Oczywiście jeszcze botanika, pszczelnictwo i jeszcze ponadto dość sporo trochę w tym roku, trochę w tych co nastąpią. Pasuje do nicku, czyli coś tu się zgadza w moich pomysłach. ;P
Szkoda, że nie ma kierunku o pisaniu. Mój kolega podobno, gdzieś znalazł taki o literaturze, co miał nazwę trochę dziwną, ale mówił, żeby go nie mylić z polonistyką.
W każdym razie może później wszystko się ułoży, gdyż sama nie mam pojęcia o możliwej pracy.
Ja już mam mieszkanie i z bratem tam będziemy, tylko na razie nie ma prądu i gazu, no i w zasadzie mebli też nie.
Temat: Fenixowy Setting
Symbiota brzmi faktycznie bardzo spoko - jest tylko jedno "ale" - Technolodzy nie zajmują się tylko genetyką/biotechnologią - wtedy taki tytuł byłby całkowicie na miejscu. Myślę, że możnaby Zakon Technologiczny poczielic na jakieś wydziały/katedry. Napewno jedna z nich byłaby odpowiedzialna za manipulacje genetyczne - wiadmo, rośliny w pełni jadalne dla ludzi trzeba przystosowac do trudnych warunków itd. Każdy taki "wydział" miałby własną hierarchię - biotechnolodzy mieliby "symbiotów"...?
Kwestia wymaga jeszcze przemyślenia - jak są jakieś pomysły to walcie.

Szlachtę i Kapłanów trzeba jeszcze jakoś rozpisac. Nie wiem czy już o tym pisałem, ale chcę żeby Kapłani mieli w swoich łapskach sądownictwo. A oprócz niego oczywiście propagandę i mamienie umysłów zwykłych ludzi. Może też byc jakis pododdział technologów, który zajmuje się informatyką, i którt dzięki nowoczesnej technologii wspiera "pranie mózgów" w świątyniach przedwiecznych - pulsujące światło, puszczone od końca dźwięki urabiające podświadomośc... Do tego jeszcze wpływ magiczny - sztucznie wywołana euforia i obywateli mamy w kieszeni...

UPRASZA SIE O DALESZE POMYSŁY.
Temat: wolontariat w Gruzji
................coraz wiecej osób pyta o mozliwosci wolontariatu w Gruzji...Mamy juz powierdzenie zainteresowania tematem swietnych profesjonalnych dziewczyn i jednego chlopaka.....czekamy na Was tutaj nie ma w zasadzie niczego co by bylo sprawnie funkcjonujace....potrzebujemy informatykow,anglistow,specjalistów od turystyki,ekologow,nauczycieli wychowania poczatkowego, rehabilitantow,lekarzy,diatetykow, historykow sztuki,choreografow a nawet ludzi znajacych zagadnienia sadownictwa czy uprawy roslin....to jeden z najpiekniejszych krajów na swiecie slaby cywilizacyjnie i ekonomicznie......ale kto kocha wyzwania kto chcialby cofrnac sie wczasie i trafic do XIX wieku to ma mnie za przewodnika....TAMADATemat: Sztuka ogrodowa !!!
hmm... moje dziewcze skonczylo wydzial ogrodniczy na specjalizacji rosliny ozdobne, w sumie to ten sam wydzial i pobiezna specjalizacja, wiec... musze przyznac, ze bardzo duzo chemii mieli (logiczne), sadownictwo, nawozenie, dendrologie itp nie sposob wszystkiego wymienic - jeszcze genetyka

zatem jesli nie mialas kontaktu z biologia ani chemia w szkole sredniej to moze byc ciezko, ale wszak dla chcacego nic trudnego pozdrawiam serdecznie
Temat: Poradnik Ogrodniczy
link do programu ochrony drzew, krzewów

Ochrona roślin sadowniczych
http://www.podszarotka.republika.pl/ind ... hrona.htmlTemat: BILATICON vol. V!
Możliwe, z łaciny w szkole miałem tylko nazewnictwo roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnychTemat: Wiśnia
Grzesiu kalendarz ochrony roślin sadowniczych w tym temacie nie zaleca nic, albo ja źle przeczytałam. Czyli wywnioskowałam, że nie jest to takie groźne (na moje jest bo prowadzi do zaschnięcia całego drzewa) albo trzeba zastosować radykalną metodę SIEKIERKA.Temat: Ochrona roslin w gospodarstwie ekologicznym
Witaj

Może coś bliżej tzn. jakie uprawy Cię interesują - sadownicze czy typowo rolnicze a może modne ostatnio uprawy roślin energetycznych.

pozdrawiamTemat: Proszę o pomoc
A moze po prostu iść do najbliższej biblioteki i wziąć sobie np Entomologię leśną Szujeckiego albo jakiś atlas uszkodzeń owadzich albo jakakolwiek ksiązkę do sadownictwa lub ochrony roslin....Temat: Wiosenne przymrozki w uprawach sadowniczych
Jakie znacie sposoby ochrony roślin przed przymrozkami wiosennymi, jakie stosowaliście i co sądzicie o ich skuteczności ???Temat: Sylwetka absolwenta
Głównym celem kształcenia na kierunku ogrodnictwo jest takie uformowanie absolwenta, aby był w stanie prowadzić samodzielną działalność gospodarczą lub podjąć pracę najemną w zakładach produkcyjnych: sadowniczych, warzywnych oraz produkujących materiał ozdobny, w zakładach zajmujących się obrotem produktami ogrodniczymi oraz w ogrodniczych biurach projektowych. W tym celu absolwent zdobędzie wiedzę technologiczną i techniczną z zakresu produkcji ogrodniczej: warzywnictwa, sadownictwa i roślin ozdobnych. Zapoznany zostanie również z treściami dotyczącymi metod analizy ekonomicznej, organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem ogrodniczym oraz zasadami funkcjonowania rynku rolnego. Zdobędzie umiejętność przetwarzania danych przy wykorzystaniu techniki komputerowej i pozna język obcy w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się i korzystanie z literatury z zakresu ogrodnictwa.

W ramach zajęć specjalistycznych z zakresu kształtowania terenów zielonych absolwent posiądzie wiedzę i umiejętności, wymagane przy wykonywaniu badań studialnych, opracowań projektowych i realizacji w zakresie:

aranżacji zieleni miejskiej i wiejskiej w obszarach użyteczności publicznej;
aranżacji ogrodów przydomowych;
oceny stanu i rewaloryzacji ogrodowych założeń zabytkowych;
zagospodarowania i rewaloryzacji użytków rolniczych i leśnych;
potencjalnego wpływu na środowisko i krajobraz działań zawartych w planach zagospodarowania miejscowego;
możliwości przeciwdziałania negatywnym skutkom działalności człowieka wobec środowiska przyrodniczego;
pielęgnacji zieleni w obszarach o różnym użytkowaniu;
wprowadzania w życie unijnej polityki zrównoważonego rozwoju w ramach wszystkich przedsięwzięć gospodarczych i komunalnych, z uwzględnieniem rekultywacji terenów zaburzonych oraz kreowania poczynań proekologicznych na różnych szczeblach administracji państwowej i samorządowej.
Absolwent wyposażony zostanie zarówno w treści teoretyczne wykładów i ćwiczeń audytoryjnych, jak praktyczne - realizowane w trakcie ćwiczeń laboratoryjnych, projektowych i terenowych. W ramach programu student zdobędzie także rozeznanie w problematyce regionalnej, co umożliwi mu samodzielne pełnienie różnych funkcji w dobrze rozpoznanych realiach.
Temat: Opryski czereśni

Mam bardzo ważne pytanie-jakimi preparatami opryskiwać czereśnie,aby pozbyć się robaków i kiedy to zrobić.
Co to jest

Robaczywienie czereśni powoduje jej nagroźniejszy szkodnik Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi). Jest to muchówka o wielkości do 5 mm. Na powierzchni przezroczystych skrzydeł ma ciemne poprzeczne paski, a na tułowiu, pomiedzy nasadą skrzydeł, znajduje się wyraźna zółta plamka.

Szkody w owocach wyrządzają jej białe, beznogie formy larwalne, o długości ok. 4 mm, żerujące w miąższu owocu.

Pamietać trzeba o tym, że larwy trześniówki zimują w glebie, na głębokości ok. 5 cm, pod tym drzewem, na którym żerują. Pierwsze przeobrażone muchówki wylatują z ziemi na przełomie maja i czerwca, a sam proces wylotu może trwać do końca czerwca. Składanie jaj do owoców trześniówka rozpoczyna zazwyczaj po siedmiu dniach od opuszczenia miejsca zimowania. Samica składa w jednym owocu jedno jajo, a takich jaj może złożyć do 250 sztuk. Każdy owoc, do ktorego złoży jajo zostaje zaznaczony feromonem, zabezpieczając go przed złożeniem w nim jaj przez inne samice.
Larwy wylęgają się z jaj po około 10 dniach i żerują w owocu przez następne 21 dni. Poźniej opuszczają owoc spadając na ziemię i zagrzebując się w niej. Tam znowu dochodzi przekształcenia w dorosłą formę.

Jak z tym walczyć.

Jeżeli są to pojedyncze drzewa na dzialce można sprobować ograniczyć wylot trześniowki poprzez przykrycie gęstą siatką gleby, w zasięgu korony drzewa. Należy to zrobić w okresie kwitnienia akacji (robinii). Na drzewie zaś najlepiej zawiesić tabliczkę lepową, by stwierdzić obecność tego szkodnika.
Jeżeli mimo wszystko doszło do silnego porażenia drzewa, owoce należy zebrać wcześniej i zniszczyć, a glebę pod drzewem przekopać.

Zwalczanie chemiczne.

Zwalczanie chemiczne trześniówki trzeba przeprowadzić dwukrotnie. Pierwszy raz w okresie składania jaja, to znaczy 7-9 dni po wylocie pierwszych much, drugi raz dwa tygodnie później. Pojawienie się muchówek stwierdzamy przy pomocy tabliczki lepowej.
Przeparaty jakie stosujemy do zwalczania chemicznego to : Owadofos 540 EC (21), Basudin 25 EC (10), Basudin 600 EW (10), Decis 2,5 EC (7), Fastac 100 EC (7).
W nawiasach podane są okresy karencji, w dniach.Opryskiwać tylko poźno dojrzewające odmiany czereśni.

Przy opracowaniu tego tekstu korzystałem z książek "czereśnie i wiśnie", "ochrona roslin sadowniczych" . Wiele można też znaleźć w interniecie, wpisując do przegladarki nazwę polską bądź łacińską owada.Temat: Uprawa gleby
Nawożenie ogrodu użytkowego

W przypadku upraw warzyw i roślin sadowniczych, główny termin prac związanych z nawożeniem gleby przypada na jesień. Jesień jest optymalnym terminem stosowania nawozów organicznych (obornika i kompostu), jak i większości nawozów mineralnych.Jeżeli ubiegłej jesieni pamiętałeś o przekopaniu obornika, zwapnowaniu wyznaczonego fragmentu działki, oraz zastosowaniu nawozów fosforowych i potasowych, możesz spokojnie myśleć o nadchodzącym sezonie i przystąpić do przedwegetacyjnego nawożenia azotowego. nawozy azotowe stosuje się głównie wiosną, gdyż w czasie zimy łatwo uległy by wypłukaniu. Pozostałe nawozy stosuje się jesienią, aby uniknąć przenawożenia w okresie wiosennym i zapewnić lepszą przyswajalność tych nawozów (w czasie zimy lepiej "wchłoną" się w glebę).
Więcej o jesiennym nawożeniu gleb i zastosowaniu poszczególnych rodzajów nawozów
Jeżeli zaniechane były odpowiednie zabiegi jesienią i zdecydujesz się na nawożenie mineralne w okresie wiosennym, aby uniknąć nadmiernej koncentracji nawozów w glebie, wymieszaj je z glebą na co najmniej 2 do 3 tygodni przed siewem. Jeżeli jesienią gleba była przekopana, to wiosną tego zabiegu nie trzeba powtarzać. Jeżeli jednak dopiero teraz stosujesz nawozy potasowe i fosforowe, to konieczne jest wymieszanie ich z podłożem na głębokości do 10 cm.

Orientacyjne dawki nawozów w przedwegetacyjnym nawożeniu warzyw w gruncie przedstawia
Uprawiane warzywa Potrzeby nawozowe Zalecane dawki nawozów (g/10m²)
fasola, groch, rzodkiewka, sałata małe 60-120g saletry amonowej,
150-200g superfosforatu potrójnego,
70-150g siarczanu potasu
cebula, czosnek, bób, jarmuż, kalarepa, koper, ogórek, pietruszka, szpinak średnie 120-200g saletry amonowej,
300-500g superfosforatu potrójnego,
150-300g siarczanu potasu
burak ćwikłowy, chrzan, cykoria, dynia, marchew, kapusta głowiasta, brukselka, seler, pomidor, por duże 200-250g saletry amonowej,
300-600g superfosforatu potrójnego,
150-300g siarczanu potasu
kalafior, kapusta czerwona, kapusta głowiasta późna, rabarbar bardzo duże 200-300g saletry amonowej,
300-500g superfosforatu potrójnego,
300-450g siarczanu potasu

W przypadku wiosennego nawożenia organicznego, można zastosować w pełni dojrzały kompost (od 60 do 100 kg/m² powierzchni), pamiętając o wymieszaniu go z wierzchnią warstwą ziemi za pomocą grabi. Można też zastosować obornik, ale tylko bardzo dobrze rozłożony (najlepiej przekompostowany). obornik stosuje się w ilości od 30 do 40 kg/10m².
Temat: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)
Chyba wszystkie motyle, nawet takie "zasiedziałe" na niewielkich stanowiskach muszą przecież przejawiać jakieś skłonności do migracji na dalsze obszary, bo przecież inaczej dawno by wyginęły- w naturze chyba rzadko który typ środowiska trwa nieustająco - to też dynamiczny proces. Ale zawsze zastanawiam się, jak pirithous doleciał do Łomży Może jednak te opisane ekspansje są powodowane ocieplaniem się klimatu?

Drugi czynnik to zmiany preferencji roślin żywicielskich, tak jak dispar skorzystał na rozszerzeniu roślin pokarmowych o inne szczawie, gatunki bardziej ruderalne, a nie tylko wymagające podmokłego stanowiska. Zdaje się, że podobnie było np. z rohatyńcem, który pierwotnie jako związany z próchniejącymi dębami był rzadki, potem "przestawił" się na stosy kory wyrzucane z zakładów garbarskich i tartaków i stał się dużo częstszy (tak gdzieś czytałem). I to jest niezwykle ciekawe przy Satyridach, które często mają wiele wspólnych roślin pokarmowych, a występują z bardzo różną "częstotliwością".

Co do niestrzępa, to trzeba zauważyć, że załamanie ogólnopolskiej populacji nastąpiło w momencie wzmożenia stosowania insektycydów w sadach. Być może jabłoń była preferowaną rośliną, a tam gąsienice nie miały szansy przeżyć z uwagi na ilość zabiegów owadobójczych. "Krwawe deszcze", to raczej historyczne obserwacje. Obecnie chyba raczej występuje na innych roślinach i na pewno nie w rejonach intensywnej produkcji sadowniczej. Może teraz odbudowująca się populacja preferuje głogi, tarniny? W tym roku widziałem niestrzępy w puszczy knyszyńskiej, a w okolicach Warszawy - ostatni raz-pod koniec lat 70-tych (złapałem 1 okaz w sadzie jabłoniowym).Temat: PRAKTYKI
Zgodnie z tym, co przekazał mi Dziekan Kunicki:

zajęcia praktyczne są obowiązkowe i rozliczane na podstawie wpisów w dzienniczku zajęć, podpisywanych po zakończeniu każdych zajęć przez osobę prowadzącą. (trzeba sobie sprawić zeszycik 16-kartkowy i pamiętać żeby prowadzący go podpisał)

odbywają się w każdy piątek podczas całego semestru. Trzeba zaliczyć 10 dni praktyki. Plus w wakacje (od 30 czerwca do połowy września) trzeba będzie odrobić 2 tygodnie praktyki. Jak będą wyglądały przydziały na terminy wakacyjne - nie mam pojęcia, ale Dziekan mówił, że będzie nam szedł na rękę i będzie można w miarę możliwości wybrać dogodny dla siebie termin.

Pierwsze zajęcia odbędą się 22 lutego w sali 131 - będzie to szkolenie BHP. Przychodzimy w dwóch grupach (na 8 pierwsza grupa, na 9 druga), listy z przydziałem do grup będą wisieć przy dziekanacie.
Po zakończeniu szkolenia część osób z grupy pierwszej zostanie skierowana od razu do odbycia pierwszego dnia praktyki (te osoby będą wymienione na osobnej liście, a reszta ma wolne).

Na zajęcia należy przynosić ubranie robocze oraz nóż ogrodniczy i sekator.

Praktyki odbywać się będą:
u nas w szklarni i na kolekcji
w Mydlnikach na terenach AR
w Garlicy w sadzie
w Ogrodzie Botanicznym

Dziekan mówił, że postara się tak przydzielać grupy, żeby każdy mógł zaliczyć każde miejsce pracy z wymienionych. Listy z przydziałem będą wisieć przy dziekanacie na kilka dni przed każdym piątkiem.

Koordynatorami zajęć praktycznych są:
dr Ewa Dziedzic - Katedra Sadownictwa i Pszczelnictwa
dr Aneta Grabowska - Katedra Warzywnictwa z Ekonomiką Ogrodnictwa
dr Beata Jankowska - Katedra Ochrony Roślin
mgr Anna Orzech - Katedra Roślin Ozdobnych
Temat: Jak ochronić kasztanowce?
Ulepszona metoda ochrony kasztanowców przed szkodnikiem tych drzew, szrotówkiem, jest dla rośliny mniej inwazyjna niż dotychczasowa, i zabezpiecza je na co najmniej cztery lata – przekonywali na konferencji w Warszawie naukowcy i pracownicy Łazienek Królewskich.

Od kilku lat naukowcy starają się ratować kasztanowce, których w Polsce jest ponad pół miliona. Pionierem polskich prac w tej dziedzinie jest prof. Gabriel Łabanowski z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Prowadził on prace nad możliwościami zwalczania szrotówka tzw. metodą mikroiniekcji preparatem żelowym.

Jak tłumaczył profesor, stężony preparat wtłacza się do kilku otworów nawierconych w pniu. Średnica otworów ma grubość ołówka (8 mm), a głębokość wynosi siedem cm. Pień nawierca się co 30 cm. Wprowadzony do otworów żel dociera z wodą do korony i liści. Kiedy szrotówek spróbuje takich liści, dosłownie traci apetyt.

Zanim żel zadziała, mija około 6-8 tygodni. Podaje się go od marca do połowy kwietnia. W latach 2003-2006 zaszczepiono w ten sposób około 90 tys. kasztanowców.

– W końcu kwietnia 2007 r. minister rolnictwa dopuścił do użytku nowy preparat, którego podawanie jest dla drzewa mniej inwazyjne niż metoda tradycyjna – poinformował prof. Łabanowski. Otwory, przez które się go wprowadza, są mniejsze, płytsze i jest ich mniej. Wystarczy je wykonać co pół metra, a nie co 30 cm – mówił.

– Dodatkowo transport preparatu do liści trwa dwa tygodnie, a nie dwa miesiące, dlatego zabieg można wykonywać dopiero w połowie maja. Badania wykazały, że raz podany preparat chroni drzewo przez co najmniej cztery lata –mówił prof. Łabanowski.

Nowym preparatem zaszczepiono na razie kilkadziesiąt polskich drzew.Właściciele ogródków i mieszkańcy osiedli też mogą chronić kasztanowce. Wiosną można np. zakładać lepy nasączone feromonem, do których przyklejają się wędrujące po pniu poczwarki i dorosłe owady. Jesienią warto dokładnie grabić liście i je kompostować, zakopując na głębokość co najmniej 30–40 cm.

Można też pomóc, wpłacając pieniądze, które zostaną przeznaczone na szczepienie. W 2007 r. udało się już w ten sposób zabezpieczyć ponad 200 drzew, np. z terenu Uniwersytetu Warszawskiego, w Kałuszynie i w Klimontowie.

PAPTemat: z innego ogrodu


Wiersz jest ciepły. Ciepły i senny. Pachnie owocami i grzechem. I czymś
jeszcze... - dwoma gatunkami drewna cenionymi ze względu na kolor i
zapach;
przede wszystkim zapach. Tego skojarzenia nie mogłam w pierwszej chwili
odnaleźć i męczyło okropnie; z 'Cerasus mahaleb' wyrabia się potwornie
drogie
stoliki do kawy (kiedyś bardzo chciałam taki mieć) i fajki o wyjątkowo
pięknym
kolorze. Fajki zresztą także z czereśni  : )


Ano masz! Pewnie że są drzewa. Bo niby skąd owoce ; ) Elmo chciał wstawić
ulubione i wstawił : ) Reszta jest w rozumie, ale założenie takie, by nie
wymieniać imiennie (średnio udane)


Znów nie wiem, czy nie przesadziłam z interpretacją, pewnie miały być
tylko
owoce, ale drzewa przyszły same; a za nimi drewno, może przez
obecnośc 'rosochatej' i derenia...


I wszystkich pozostałych też : )


Te wszystkie owoce są z tej samej rodziny - od samego początku
konsekwentnie zmierzają do jabłka... bardzo ciekawy zabieg ; )


Ty się ze mnie nie śmiej : ) Grzeszyć jest rzeczą ludzką. A że słodko? Oj,
słodko czasem : )


A cydonia ma być pigwą? (zaraz zaczyna za mną chodzić zapach marynaty,
bardzo
to jest miły zapach)


A ma. Jeszcze, taką dopiero co zerwaną z krzaka i pokrojoną w plasterki
można do herbaty, a jeszcze konfitury można i wiele, wiele innych : )


Czy też dotarłeś do poprzedniego znaczenia, którego już
praktycznie nie ma, a które wiązało nazwę rośliny z jej występowaniem na
Krecie; w Kydonii?


A dotarłem : ) W końcu rogatość nie mogła zawisnąć bez uzasadnienia
minojskiego : )


Bardzo mi się podoba, Wilku.
I dziękuję za sprowokowanie mnie do odkurzenia zapomnianych podręczników
: )
Pozdrowienia ogrodniczo - sadownicze


Dziękuję. I bardzo się cieszę. Prowokujesz, bym prowokował : ) Zobaczymy...
w.

Temat: z innego ogrodu

z innego ogrodu

furda kwiaty w wietrznym wirze
nieprawdziwe
spójrz przez palce rosochatej

porządkiem pamieci
rozłożę na twym brzuchu
trześnię i antypkę
brzoskwinie szalone miąższem
w omszonej skórce miłośnice

pamiętasz andaluzyjko słodka
jak skrywałaś pod spódnicą
ciężkie owocami gałązki moreli

jak wtedy
w samym sednie zimy
pachniesz cydonią

jak wtedy
z pestki zimy
wyrastam rogatym drzewem
truskawkowym

jak wtedy
w języków pomieszaniu
wypowiemy zgodnie
jabłko


Wiersz jest ciepły. Ciepły i senny. Pachnie owocami i grzechem. I czymś
jeszcze... - dwoma gatunkami drewna cenionymi ze względu na kolor i zapach;
przede wszystkim zapach. Tego skojarzenia nie mogłam w pierwszej chwili
odnaleźć i męczyło okropnie; z 'Cerasus mahaleb' wyrabia się potwornie drogie
stoliki do kawy (kiedyś bardzo chciałam taki mieć) i fajki o wyjątkowo pięknym
kolorze. Fajki zresztą także z czereśni  : )
Znów nie wiem, czy nie przesadziłam z interpretacją, pewnie miały być tylko
owoce, ale drzewa przyszły same; a za nimi drewno, może przez
obecnośc 'rosochatej' i derenia...
Te wszystkie owoce są z tej samej rodziny - od samego początku
konsekwentnie zmierzają do jabłka... bardzo ciekawy zabieg ; )
A cydonia ma być pigwą? (zaraz zaczyna za mną chodzić zapach marynaty, bardzo
to jest miły zapach) Czy też dotarłeś do poprzedniego znaczenia, którego już
praktycznie nie ma, a które wiązało nazwę rośliny z jej występowaniem na
Krecie; w Kydonii?

Bardzo mi się podoba, Wilku.
I dziękuję za sprowokowanie mnie do odkurzenia zapomnianych podręczników : )

Pozdrowienia ogrodniczo - sadownicze

macierzanka

Temat: Budowa domu na działce rolnej
Pewnie że pomogłeś, ja wprawdzie sam sprawdzam wszystko wiele razy, ale jak wiadomo nie mam doświadczenia co sprawia że trochę błądzę:)

Nawiązując do meritum i poprawiania dokumentacji; w projekcie wnioskuję o budynek hodowli roślin i budynki gospodarcze (5 szklarni).

Wnioskowana zabudowa ma powierzchnię ok 23% jednej z 2 działek wchodzących w skład planowanego siedliska. Jest to zarazem 9% powierzchni - licząc obie działki łącznie. W okolicy dla zabudowy mieszkaniowej (z grubsza rzecz biorąc tylko taka jest szczerzej tzn z parametrami - opisana w MPZP), przewiduje się że zabudowa może obejmować maksymalnie 20% działki. W wyjaśnieniu które sam napiszę i dołączę do wskazanego przez C oświadczenia powołam się na zachowanie ustaleń planistycznych które panują w okolicy (na podparcie tezy o zgodności inwestycji z zapisami planu dla obiektów występujących w okolicy - wobec braku warunków dla zabudowy rolniczej). Co ciekawe znane mi są miejsca w których w ramach MPZP utworzono miejsca w których można wybudować dom gdzie intensywność zabudowy mieszkaniowej jest 70% bo działka ma 200 m:)

Tylko czy wogóle poruszać ten wątek? Ta sprawa przyszła mi do głowy w nawiązaniu do tego co pisałeś o tym że lepiej jest wnioskować o mniej a następnie rozbudowywać. Poza tym Naczelnik coś wspominał o intensywności zabudowy w kontekście braku tego parametru w karcie terenu (zapewne na podparcie tezy o braku możliwości zabudowy). Wyjaśniłem mu wtedy że w przypadku terenów rolniczych plany (przepisy) trochę łagodniej traktują - umożliwiając większą dowolność w kształtowaniu zabudowy (podałem przykład budowy stodoły 25 metrowej - w ramach siedliska).

Czy w związku z powyższym nie będzie dla mnie lepiej jeśli usunę np 1 czy 2 obiekty (szklarnie) podając zmniejszony % udziału zabudowy w powierzchni działki? Tym bardziej że 1 z nich po dokładnym przeanalizowaniu - i tak nie jest mi potrzebna...

Wogóle to moja karta terenu z tym spornym zapisem - wydaje się być nie przemyślana do końca.
Jeśli dopuszcza się uprawy rolne, ogrodnicze, sadownicze i trafia się człowiek taki jak ja który rzeczywiście potrzebuje do prowadzenia takich upraw - konkretnej zabudowy to ten zapis (w rozumieniu zakaz) staje się logicznie nie spójny. Dlatego właśnie chciałem powołać się także na wyrok z dnia 30.05.1988 sygn akt IV SA 302/88 ONSA 1988/2/67 w którym NSA stwierdził iż "Miejscowy plan z.p. (ogólny lub szczegółowy), przeznaczając jakiś teren na cele produkcji rolnej, nie może zawierać zakazów lub nakazów, które wyznaczałyby rodzaj i sposób prowadzenia tej produkcji".
Reasumując - jeśli nie ma szczególnych przesłanek (a na dzień dzisiejszy nie ma) to zapis który mam powinien być w moim przypadku bezskuteczny.Temat: CCD "po polsku"
Jeśli nie wiadomo o co chodzi z CCD to chodzi o kasę.Rynek miodu jest dość znaczny w Polsce, trwa o niego walka.
Trwa walka o paszę dla pszczół-bo cukier winien CCD,tak orzeczono,ale czy taka przyczyna?Kto wygra kto zarobi,czy to apiinwert,apifonda ,czy apibiowit,czy jeszcze co innego.
Tylko czy nasze pszczółki wytrzymają te eksperymenty.
Komisja pszczelarska przy min. Rolnictwa działa-zejdzie im do zimy pewno.
Czym by można uderzyć jeszcze w nasze pszczoły-nieskutecznymi lekami na warozę .A na lekach tych jeszcze się zarabia.
Pożytkiem skażonym można uderzyć w pszczołę.Na koniec cukrem dobić pszczoły co pozostała na zdrowych terenach.
No jeszcze węza.Ale ją pominę -bo możemy robić ze swojego wosku.
Pszczelarz zostaje sam z tymi problemami.Przeważnie jest zawsze winny że mu pszczoły zgineły.A poco ten Prezydent Sabat ze swoim sztabem ludzi-chyba brać pieniądze tylko .A jest to pokaźna suma ta prezydencka gaża-była nawet podawana na innym forum.
My zwykli pszczelarze mamy rozpoznawać choroby pszczele.Leczyć je samemu.Jeszcze mamy sadzić buraki i karmić je melasą jak to było powiedziane w programieTV,w niedziele.
A to takie proste.
Pszczoły nasze potrzebują tylko nieskażonych pożytków i dobrej ,zdrowej paszy do zimowego zakarmiania.Potrzebujemy skutecznych leków na warozę.
Potrzebujemy szybkiego badania próbek od chorych rodzin z rozpoznaniem choroby i sposobu leczenia.
My pszczelarze jesteśmy od tego aby opiekować się pasiekami i pozyskiwać od nich produkty aby godziwie je sprzedać.Jesteśmy od tego aby dowieźć nasze pszczoły do zapylania upraw sadowniczych, rolniczych i innych roślin-oczywiście za dopłatą.
I tyle. jesli co pominąłem to koledzy uzupełnią.
PozdrawiamTemat: Gospodarstwo rolne/agroturystyczne a konie
Bardzo cenna dyskusja na ten temat:
http://kajak.org.pl/wiedza/prawo/irr/

To nic, że na forum kajakarzy - sprawa jest ogólna.
A moje przypuszczenie jest takie, że przy braku jasnego odróżnienia działalności zorganizowanej od imprezy prywatnej - gdy kryterium nie jest nawet odpłatność lub jej brak - w razie wypadku będziesz miał na głowie prokuratora i nie mając odpowiednich uprawnień znajdziesz się w bardzo trudnej sytuacji.

A tak już całkiem na marginesie i nie zakładając żadnych wypadków - myślę, że Twoje samopoczucie będzie o wiele lepsze, jeśli będziesz uczył jeździć obcych ludzi mając do tego odpowiednie uprawnienia.

PS
"Przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego i reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych i grzybów uprawnych, sadownictwo, hodowlę i produkcję materiału zarodowego ssaków, ptaków i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb."
ale:
"Wyjątkiem od zasady rejestrowania działalności gospodarczej jest art. 3 ustawy o swobodzie gospodarczej, który mówi że ustawy tej nie stosuje się do „ działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów”. Osoby prowadzące ww. działalność nie mają obowiązku zgłoszenia do ewidencji gospodarczej."
czyli:
biez wodki nie razbieriosz.
Wygląda to tak, jakby podatek dochodowy trzeba było płacić (skoro agroturystyka odpada - teren miejski) ale rejestrować działalności gospodarczej nie. Zapytaj kogoś mądrego.
Temat: Wykaz pracowników Instytutu w Kalsku
Poniżej przedstawiam wykaz wykładowców zatrudniowych w Instytucie w Kalsku. Większość z Was zapewne już zna całe grono, ale może to być przydatne kandydatom na studia
Mam nadzieję że w przyszłości uda Nam się umieścić na forum sylwetki i dorobek naukowy pracowników

Dyrektor Instytutu Zarządzania i Inżynierii Rolnej w Kalsku
doc. dr inż. Andrzej Bartkiewicz

Zastępca Dyrektora
dr Anna Romankiewicz

Zakład Kształtowania Terenów Zieleni
Kierownik zakładu
dr hab. inż. Andrzej Greinert, prof. nadzw.

Pracownicy:

prof. dr hab. Tadeusz Adamski, - genetyka i hodowla roślin, biotechnologia
prof. dr hab. Tadeusz Baranowski, - ochrona roślin, entomologia, fitopatologia
prof. dr hab. Eugeniusz Pacholak, - sadownictwo
prof. dr hab. inż. Andrzej Greinert, - gleboznawstwo, ochrona i rekultywacja terenów zurbanizowanych
prof. dr hab. inż. Anna Lisiecka, - rośliny ozdobne
prof. dr hab. inż. Józef Piróg, - mechanizacja i inżynieria ogrodnicza
prof. dr hab. inż. Barbara Politycka, - fizjologia roślin
dr Anna Romankiewicz - chemia
dr Iwona Bińkowska - historia ogrodów, pielęgnacja terenów zieleni, ruralistyka
dr inż. Henryk Kuświk - dendrologia, nasiennictwo, szkółkarstwo
dr inż. Bolesław Mojsiej - dendrologia, botanika
dr inż. Tomasz Spiżewski - warzywnictwo
Prorektor PWSZ doc. dr inż. Izabela Wojewoda - zarządzanie finansami firmy i analiza finansowa
mgr Stanisław Czarnecki - rysunek, plastyczne podstawy dekoratorstwa
mgr inż. Monika Drozdek - projektowanie terenów zieleni
mgr inż. Małgorzata Tumidaj - pielęgnacja terenów zieleni, planowanie przestrzenne
dr inż. arch. Sławomir Łotysz - wybrane zagadnienia ruralistyki
dr inż. Maciej Bosiacki - uprawa roli i roślin ogrodniczych
dr inż. Lesław Szymański - przetwórstwo owoców i warzyw
mgr inż. Elżbieta Bartkiewicz - chemia rolna, nawożenie roślin ogrodniczych
mgr inż. Halina Bartkiewicz - ekonomika ogrodnictwa, podstawy ekonomii
mgr inż. Piotr Czerwiński -
mgr inż. Anna Jackiewicz - urządzanie terenów zieleni
mgr inż. Agnieszka Kochańska - projektowanie terenów zieleni
mgr inż. Mirosław Maciąg - dendrologia
mgr Tatiana Sawicka - planowanie rozwoju osobistego
mgr inż. Agnieszka Szczecińska - projektowanie terenów zieleni, rewaloryzacja zabytk. zał. ogrod.
mgr inż. Maria Wawrzyniak - bukieciarstwo
mgr inż. Elżbieta Wiśniewska - rośliny ozdobne
mgr inż. Renata Wiśniewska - rośliny przyprawowe i lecznicze, warzywnictwo
mgr Katarzyna Głowacka - biotechnologia

Zakład Technologii Żywności i Żywienia Człowieka
Kierownik zakładu
dr inż. Anna Gawrońska

Pracownicy:

prof. dr hab. inż. Zygmunt Gil
prof. dr hab. inż. Wiesław Kopeć
prof. dr hab. inż. Grażyna Krasnowska
prof. dr hab. inż. Stanisław Peroń
prof. dr hab. inż. Tadeusz Szmańko
doc. dr inż. Kazimierz Michalak
dr inż. Anna Gawrońska
dr inż. Artur Gryszkin
dr inż. Zbigniew Janiszyn
dr Stefan Jerzyniak
dr inż. Bogna Latacz
dr inż. Agnieszka Maj
dr Jan Szajkowski
dr Julita Wiśniewska
mgr Katarzyna Jaruta
mgr inż. Janusz Kupiński
mgr inż. Agnieszka Mirończyk
mgr inż. Barbara Wojtkiewicz-Brejwo
Temat: Sadownictwo
Przed chwilą dostałam coś takiego od marketingu:

Pytania zdobyte z IV roku przez kogoś od nas.

I. 1. Dystrybucja. 2. rozkład i wielkość opadów. 3. różnice między szpalerem swobodnym i regularn.
II 1 uliczki robocze, 2. szkółki ogrodnicze, 3. wsk. powierzchni liści
III 1 zastoiska mrozowe, 2 zasady cięcia starszych drzew 3. co ma wpływ na rozwój syst.korzen.
IV 1 właściw. gleb pod upr.sadown. 2. zróżnicowanie pędów 3. intercepcja światła
V 1 gleby- klasyik. genet. 2 wzrost zawiązków 3 formow. mikado i drilling
VI 1 zabiegi pielęgn.po wykopaniu drzew ze szkółki 2. system pączkowy 3. kwasowość gleb w sadzie
VII 1 produktywność dużego i małego drzewa 2 rozkład i wielk.opadów 3 przyginanie-cel i terminy
VIII 1 liczby graniczne skł.pokarm.w liściach i glebie 2.zmianowanie rośl.w sadzie 3 krzywa sigmoidalna
IX 1 cięcie prześwietlające 2 podkładki gener. wiśni,śliw i czereśni 3 teoria Jankiewicza
X 1 składn. pokarm. netto i brutto 2. zapylanie. 3.cięcie letnie jabłoni

tworzenie sie warstwy ochronnej w lata chłodne i ciepłe
chwasty pozostawione w rzędach ich wpływ na drzewa, zwalczanie
synteza i degeneracja skrobi, procentowa zawartość, kiedy najwięcej

wpływ temp. na sadownictwo w Pl,
postępowanie po posadzeniu drzewka,
kumulacja skrobi w jabłku....

wymagania stawiane podkładkom
- warunki dla prowadzenia murawy w międzyrzędziach
- wady i zalety prowadzenia drzewa w formie naturalnej

1.Rozkład i ilość opadów w Polsce
2.Czynniki wpływające na wybarwianie owoców
3.Wpływ rozstawy na formowanie się systemu korzeniowego

rzędowość drzew
niedobór i nadmiar azotu
dystrybucja

1 cele - kiedy jak i gdzie ,, i z kim przyginamy pędy drzewek owocowych (czytaj jabłoni)
2 Niedobór Fe u jabłoni i czereśni
3 Zależności kwitnienia drzewek- tzn kiedy i dlaczego kwitną - od czego zależy wczesność kwitnienia...

1.wyjaśnić pojęcia polowa pojemność wodna punkt trwałego więdnięcia, woda dostępna dla roślin. 2opisać koronę szyszkową. 3. warunki powstawania pąków.

1ilość i rozmieszczenie opadów w Polsce i jakie i wpływ na prowadzenie sadów ?
2stosunek krótkopędów do długopędów podczas wzrostu drzewa ?
3ciecie i formowanie brzoskwini?
inny zestaw
1podkładki generatywne dla śliw, czereśni i wiśni.
2metoda Jankiewicza?
3ciecie prześwietlające cele i skutki?
kolejny zestaw
1analiza gleby i liści ?
2gdzie występuja i czym sie różnią pąk kwiatowy mieszany od pąka prostego?
3niezgodność fizjologiczna?
pytania z innych zestawów
budowa kwiatu (??cos w tym stylu)
wymienić podkładki rosyjskie angielskie i kanadyjski ??
pojemność polowa ??

1.Klasyfikacja genetyczna gleb.
2. Sposoby formowania korony Mikado i Drilling.
3. Wzrost zawiązków

1 po co analiza liści i gleby w sadzie
2 wymienić i opisać objawy rodzajów niezgodności
3 różnice miedzy pąkami kwiatowymi prostymi i mieszanymi/ podaż ze mieszane są u ziarnkowych a proste u pestkowych/

1 ciecie korony osiowej/b.dokladnie/
2 przyczyny II opadu zawiązków owocowych

1.Wyjasnij pojęcia: triploidalny i intersterylność
2. Korona wrzecionowa wady i zalety
3.Produkcja jabłek w Europie i PL

1.Omów przyczyny zakwaszenia gleby w ugorze herbicydowym i jak temu zapobiegać
2. Pielęgnowanie korony osiowej
3. Krzywa wzrostu owoców (sigmoidalna)

1.Co to są zapylacze, ich cechy
2. Roczne zużycie mikroskładników netto, brutto
3. Cięcie letnie- cel, terminy, wady, zalety

1.Wady i zalety korony naturalnej
2. Wymagania stawiane podkładkom
3.Warunki pozwalające na zastosowanie murawy w sadzie (chodzi o opady)

wpływ przyginania pędów na ich wzrost
wady i zalety podkładek wegetatywnych,
opisać koronę superwrzecionową
Temat: Dziennik ustaw

Ustawa o ekologicznym kierunku energetyki

Rozdział 1. - przepisy ogólne

§ 1. Na podstawie art. 9a ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348, z późn. zm.2) oraz ustawy o obowiązku zakupu energii energetycznej z dnia 4 grudnia 2004 r. (Dz.U. 2004, Nr. 267, Poz. 2657).
§ 2. Rozporządzenie precyzuje ustawę o energetyce oraz ustawę o obowiązku zakupu energii elektrycznej w celu wspierania ekologicznych form pozyskiwania tejże energii.

Rozdział 2. - zmiany obowiązku energetycznego

§ 1. Precyzuje się termin "biomasa"
"biomasa" stanowi substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji, pochodzące z produktów wytwarzanych na plantacjach roślin energetycznych (wierzby i topole szybkorosnące, rdesty, trzcina pospolita), a także w drugiej kolejności odpadów i pozostałości z produkcji rolnej lub celulozowo - papierniczej z wyłączeniem drewna pochodzącego bezpośrednio z terenów leśnych. Drewno roślin nie pochodzących z plantacji energetycznych, ze ścinki leśnej lub sadowniczej nie jest uznawane za formę "biomasy" przez co nie może być używane jako paliwo energetyczne stosujące się do przepisów ustawy.

§ 2. Obowiązek, o którym mowa w ustawie, uznaje się za spełniony, jeżeli udział ilościowy zakupionej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii lub wytworzonej we własnych odnawialnych źródłach energii i sprzedanej odbiorcom dokonującym zakupu energii elektrycznej na własne potrzeby, w wykonanej całkowitej rocznej sprzedaży energii elektrycznej przez dane przedsiębiorstwo energetyczne tym odbiorcom, wynosi nie mniej niż:
1) 6,5% w 2008 r.;
2) 8,1% w 2009 r.;
3) 9,8% w 2010 r.;
4) 11,6% w 2011 r.;
5) 13,5% w 2012 r.;
6) 15,5% w 2013 r.;
7 ) 17,6% w 2014 r.,
8 ) 20,0% w 2015 r. i w latach następnych,

Rozdział 3. - profity wynikające ze spełniania obowiązku energetycznego

§ 1. Przedsiębiorstwa energetyczne, które zawrą długotrwałe umowy (5 lat i więcej) na zakup biomasy pochodzacej z conajmniej trzech plantacji energetycznych otrzymują prawo do korzystania z 3% stawki podatku VAT na zakup biomasy potrzebnej do produkcji energii elektrycznej.

§ 2. Przedsiębiorstwa energetyczne, dla których produkcja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych wyniesie powyżej 50% w stosunku do całości produkowanej i sprzedawanej energii zostają ujete w Państwowym Rejestrze Elektorowni Ekologicznych i mogą ubiegać się o dotacje modernizacyjne rozporządzane przez państwo w ramach funduszy unijnych.

§ 3. Przedsiębiorstwa energetyczne, dla których produkcja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych wyniesie 100% całości produkowanej i sprzedawanej energii zostają zwolnione ze stawki podatku VAT na zakup biomasy pochodzącej z plantacji energetyczych.

Rozdział 4. - przepisy końcowe

§ 1. Ustawa wchodzi w życie z trzydziestym dniem po podpisie ustawy przez prezydenta
Temat: Polskie wino

Jutrzenka istnieje nie bezpostaciowo tylko realnie. Van, z całym szacunkiem, ale skąd to wiesz? Znasz na pamięć wszystkie 30 000 odmian winorośli? Z mojej wiedzy wynika, że nikt nigdy nie przeprowadził ani badań genetycznych, ani nawet próby rejestracji odmiany (to u nas jest akurat łatwe). "Jutrzenka" może być nową odmianą, może być klonem, może też być niczym - po prostu istniejącą od dawna odmianą. Chcesz budować polskie winiarstwo na bazie odmianiy, która być może w ogóle nie istnieje?

Witam,
Mam niejasne wrażenie że część kolegów na forum jest trochę na bakier z biologią roślin (bez obrazy), więc pokrótce wyjaśnię swoje stanowisko w tej sprawie. Hodowla nowych odmian winorośli to czynność żmudna i trudna. Naiwnością jest sądzić że skrzyżujemy sobie Zarię Sieviera i Saint Laurenta i wyjdzie nam Rondo. W rezultacie dostaniemy setki siewek z których 99 a może nawet 100% będzie się nadawało pod topór, Ronda nie będzie to przypominać wcale. Rodzice niby zacni a szansa na to że potomstwo połączy tylko i wyłącznie pożądane cechy rodziców równa się mniej więcej wygranej w Totka. Tyle że w Totka się wygrywa bo są miliony grających a hodowców jest milion razy mniej. Na to jaka część z którą częśćią łańcucha DNA połączy w hodowli nie mamy większego wpływu (stąd inżynieria genetyczna). Przy wielkim szczęściu większa część pozytywnych cech rodziców przejdzie na potomstwo. Klasyczny przykład- Frontenac i Frontenac-gris: rodzice niby ci sami a jedno ma owoce ciemne i (co rzadkie) o ciemnym soku a F-gris- jasne. Tak samo jest z Jutrzenką. Może sobie ktoś skrzyżować (i pewnie wielu to zrobiło) Villard Blanc (SV 12-375) z Pinot Blanc ale szanse na to że otrzyma w rezultacie Jutrzenkę są mizerne. Tak na marginesie- przewertowałem książki RM i w każdej pisze to samo na temat rodziców Jutrzenki.
Skutki mnożenia generatywnego są dla winorośli trudne do oszacowania, tutaj trzeba mieć po prostu "łapę" i intuicję. To samo dotyczy niestety również prób mnożenia winorośli "in vitro"- wyniki podobne jak mnożenie z nasion. Zresztą brak powtarzalności cech przy mnożeniu generatywnym to normalka w roślinach sadowniczych (w końcu u ludzi też . Inna sprawa to klony. To odpowiedź rośliny na zmiany siedliskowe i klimatyczne, ale muszę tu wyraźnie podkreślić że różnice pomiędzy klonami są bardzo, bardzo niewielkie. Większe różnice można by zaobserwować ale trzeba by na to kilkaset lat a nie naszego krótkiego ludzkiego życia.
Nie ma 30 000 odmian winorośli, na razie jest coś ok. 5000 i ta liczba się ciągle zmniejsza. Nie znam odmiany podobnej do Jutrzenki i jeżeli powyższy cytat sugeruje na przykład że RM po prostu przedstawia cudzą odmianę jako swoją i wcale nie wykonał prac hodowlanych to jest to niesprawiedliwe bo akurat przebieg prac nad Jutrzenką znam.
Pozdrawiam
VanTemat: Jakie pożywienie jest najlepsze dla człowieka ?
Biblijny punkt widzenia.
Postępowanie ze zwierzętami.

Wiele uczymy z zakazu zapisanego w Księdze Wyjścia 23:19:
„Nie wolno ci gotować koźlęcia w mleku jego matki"?

Ten przepis Prawa Mojżeszowego, pojawiający się w Biblii trzykrotnie, pomaga zrozumieć, co w oczach Jehowy jest słuszne,
a także podkreśla Jego współczucie i delikatność, jak również odrazę do religii fałszywej (Wyjścia 34:26; Powtórzonego Prawa 14:21).

Gotowanie koźlęcia lub innego młodego zwierzęcia w mleku jego matki byłoby sprzeczne z naturalnym porządkiem ustanowionym przez Jehowę.
Bóg zadbał o to, by stanowiło ono pokarm, umożliwiający koźlęciu wzrost.

Według pewnego biblisty gotowanie go w mleku własnej matki byłoby wyrazem „pogardy dla ustanowionej i uświęconej przez Boga relacji między rodzicami a ich potomstwem".

Ponadto niektórzy uważają, że ten zwyczaj należał do pogańskich rytuałów zaklinania deszczu. Jeśli istotnie tak było, to ów zakaz chronił Izraelitów przed bezsensownymi i okrutnymi praktykami religijnymi okolicznych ludów.
Prawo Mojżeszowe wyraźnie zabraniało im „postępować według ustaw narodów" (Kapłańska 20:23).
Ten niezwykły przepis świadczy również o tkliwym współczuciu Jehowy. Prawo Mojżeszowe zawierało szereg podobnych wymogów, które miały zapobiegać okrutnemu traktowaniu zwierząt i chroniły przed postępowaniem niezgodnym z naturalnym porządkiem rzeczy.
Na przykład nie wolno było składać na ofiarę zwierzęcia, które przebywało ze swą matką krócej niż siedem dni po urodzeniu. Zabroniono też zabijania tego samego dnia rodziców wraz z potomstwem, a także zabierania z gniazda matki razem z jajkami albo pisklętami (Kapłańska 22:27, 28; Powtórzonego Prawa 22:6, 7).
Zatem Prawo nie było jedynie zawiłym zbiorem nakazów i zakazów, ale zawarte w nim zasady kształtowały i kształtują w ludziach, którzy je przyjmują, między innymi wzniosłe poczucie moralności, odzwierciedlające wspaniałe przymioty Jehowy
W Psalmie 19:7-11 można przeczytać:
„Prawo Jehowy jest doskonałe, przywraca duszę
Przypomnienie od Jehowy jest godne zaufania,
niedoświadczonego czyni mądrym.
Rozkazy Jehowy są prostolinijne, radują serce;
przykazanie Jehowy jest czyste, rozświetla oczy.
Bojaźń przed Jehową jest czysta, ostoi się na zawsze.
Sądownicze rozstrzygnięcia Jehowy są prawdziwe,
okazały się na wskroś prawe.
Warto ich bardziej pożądać niż złota
— niż wiele oczyszczonego złota,
a Słodsze Są niż miód i niż miód płynący z plastrów.
I sługa twój jest przez nie ostrzegany;
w trzymaniu się ich tkwi wielka nagroda”.

Oczywiście to jakie pżywienie każdy wybierze dla siebie jako najlepsze, to wyraźnie rzecz indywidualna.
Ale uznawanie roślin na równi ze zwierzętami jako takie same organizmy pod względem odczuwania, to spora przesada.
Faktem jest, iż człowiek może sie obejść bez pokarmu zwierzęcego pochodzenia.
Jednak to jedynie tyle.
Nad tymi kwestiami dominuje rozeznanie i sumienie, te zaś należy traktować indywidualnie.
Zwrócenie uwagi na biblijny punkt widzenia, może pomóc w zastanawianiu sie nad całością tych zagadnień.Temat: Strategia promocji województwa


Kuszenie turysty
06-07-2006

Nie tylko sandomierska Starówka, ale również Góry Pieprzowe i szlak jabłkowy mają być turystycznymi wizytówkami naszego regionu. Ujęto je w projekcie „Turystyka - wspólna sprawa”. Pomysłów na uatrakcyjnienie Pieprzówek i szlaku jest wiele.

W województwie świętokrzyskim wytypowano 11 tzw. produktów turystycznych. Nad szczegółami pracują grupy partnerskie. - Nagrodą za najlepszy produkt będzie udział grupy w targach turystycznych „Lato 2007” w Warszawie. Każda z grup otrzyma 7 tysięcy złotych na wydanie folderu. Materiały te będą rozprowadzane przez Polską Organizację Turystyczną w placówkach w kraju i za granicą - w Stanach Zjednoczonych i Japonii - poinformowała Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach, koordynator projektu.

200 kilometrów szlakiem jabłkowym
Powiat sandomierski będzie miał dwa takie markowe produkty turystyczne. Jeden - szlak jabłkowy jest już znany. Nowa trasa turystyczna, licząca prawie 200 kilometrów, prowadzi przez wszystkie gminy powiatu sandomierskiego. Zabytki, nowoczesne gospodarstwa sadownicze, winnice, zagrody agroturystyczne, a nawet gospodarstwa rybackie - to tylko niektóre jej atrakcje.
Szlak na razie wytyczony jest tylko wirtualnie. - Zamierzamy przygotować wniosek, który umożliwi nam pozyskanie funduszy na oznakowanie szlaku. Myślimy także o stworzeniu strony internetowej oraz o zrealizowaniu 20-minutowego filmu reklamowego. Nowym pomysłem jest utworzenie muzeum jabłka - mówiła Alicja Stępień z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu, liderka projektu.

Pomysł na Pieprzówki
Inicjatywa dotycząca Gór Pieprzowych jest młodsza. Zrodziła się w maju, podczas pierwszego spotkania poświęconego projektowi „Turystyka - wspólna sprawa”. Pieprzówki mają być zarówno terenem edukacji przyrodniczej, jak i wypoczynku.
Kieleckie Towarzystwo Przyrodnicze otrzymało już fundusze na oczyszczenie gór z niektórych drzew i krzewów, odsłonięte zostaną w ten sposób cenne stanowiska roślin stepowych. Teren będzie oznakowany, wytyczone zostaną tam trasy edukacyjne z odpowiednią informacją. „Na zapleczu” rezerwatu powstanie infrastruktura turystyczna z miejscem do grillowania i dwoma parkingami.
Jest również ciekawy pomysł uruchomienia rejsów wycieczkowych po starorzeczu Wisły, tzw. Wisełce. Dodatkową atrakcją dla turystów może być wizyta w kuźni artystycznej. Zamierza ją uruchomić jeden z mieszkańców Pieprzówek.
Marek Juszczyk, prezes sandomierskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, lider projektu zapowiada także przedsięwzięcia informacyjno-promocyjne, między innymi wydanie przewodnika i folderów w różnych językach.

„Turystyka - wspólna sprawa”
Projekt pod nazwą „Turystyka - wspólna sprawa” jest dofinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej. To projekt szkoleniowo-doradczy. Szkolenia mają pomóc uczestnikom w przygotowaniu wniosków o fundusze na realizację konkretnych przedsięwzięć.

Małgorzata PŁAZA, plaza@echodnia.eu

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/?cat=10&id=31832
Temat: Feromon pszczeli gruczołu Nasonowa
Rojowabik
Preparat z feromonem pszczelim gruczołu Nasonowa

Rojowabik ma postać plastykowego pojemnika z syntetycznym feromonem pszczelim gruczołu Nasonowa. W celu zwabienia pszczół należy rojowabik wstawić do korpusu ula lub nadstawki z ramkami z woszczyną. Korpusy (nadstawki) powinny być ustawione na wysokości około 1 metra nad ziemią otworem wylotowym w kierunku południowym. Rojowabiki ustawione w otoczeniu pasieki będą chwytały roje z okolicy. Żeby chwytać roje z własnej pasieki należy ustawić rojowabiki tak daleko, jak to możliwe (co najmniej 250 m od pasieki). Taka odległość ma znaczenie, bowiem pszczoły rojowe wybierają do osiedlenia się miejsce w pewnej odległości od ula macierzaka. Przechowywać w zamrażalniku do czasu zastosowania. Przebywanie preparatu nawet przez 10 dni w temperaturze pokojowej nie wpływa na obniżenie jego skuteczności i nie skraca okresu przydatności do użycia, Podczas używania rojowabika pozostawić zatyczkę zamkniętą i umieścić rojowabik na bocznej beleczce ramki w pobliżu otworu wylotowego. Do umocowania rojowabika służy plastykowe kółko w zatyczce, przez które można przełożyć pineskę lub gwoździk i przybić do beleczki ramki, Nie otwierać i nie dziurawić rurki rojowabika -- feromon samoczynnie przenika przez plastik, Wskazane jest zakładanie gumowych rękawic przy posługiwaniu się rojowabikiem, Okres efektywnego zastosowania rojowabika wynosi 3 miesiące, Rojowabik może być ponownie używany. W celu przedłużenia przydatności należy ponownie zamrozić rojowabik pomiędzy użyciem. Pozwala to zachować przydatność rojowabika przez okres 2 lat.

Właściwości i działanie:
Rojenie się pszczół jest jednym z największych problemów pszczelarza. Nie zawsze jest możliwe rozpoznanie nastroju rojowego i przeprowadzenie zabiegów zapobiegawczych rójce. Rojowabik pomaga schwytać wiele roi z pasieki pszczelarza i zapobiega ubytkom pszczół oraz zmniejsza straty produktów pszczelich spowodowane wyrojeniem. Syntetycznie wytwarzany feromon Nasonowa zwabia pszczoły do przygotowanego ula, albo do korpusu (nadstawki) z założonym rojowabikiem. Badania wykazują, że roje z okolicy zasiedlają średnio 50-80% uli (korpusów lub nadstawek) z rojowabikami zawierającymi feromon Nasonowa. Zastosowanie rojowabika z feromonem gruczołu Nasonowa łącznie z feromonem gruczołu żuwaczkowego matki FMP znacznie zwiększa efektywność zabiegów przeciwrojowych przez ułatwienie pszczołom formowania kłębu i działanie przeciw wyrojeniu się pszczół.

Wskazania:
Zwabianie i chwytanie roi, Do zwabienia i trzymania pszczół z dala od upraw polowych i sadowniczych w trakcie stosowania środków ochrony roślin, w celu zabezpieczenia pni pszczelich przed zatruciami, Do zwabienia i chwytania pszczół tam, gdzie ich obecność może być uciążliwa, a nawet niebezpieczna, np. place zabaw, miejsca wypoczynku, wytwórnie i składy słodyczy, itp., Do zwabienia pszczół i trzymania ich z dala od basenów pływackich i stawów ogrodowych (zwłaszcza w okresie suszy), Do zwabienia i przetrzymania pszczół w ulach ustawianych w szklarniach w celu zapylania. Pszczoły początkowo są zdezorientowane, gubią się i giną. Rojowabik umożliwia pszczołom powrót do ula i ustalenie miejsca położenia ula.

Przeciwwskazania:
Nie wkładać plastrów z miodem do korpusu (nadstawki) z rojowabikiem, bo może to zwabić pszczoły rabujące i mrówki. Wskazane jest stosowanie ramek z jasną woszczyną, gdyż jest mniejsze ryzyko zakażenia jej drobnoustrojami chorobotwórczymi dla czerwiu, a także jest ona mniej atrakcyjna dla barciaków.

Opakowanie:
Plastykowy pojemnik (rurka) z feromonem gruczołu Nasonowa w torebce z folii plastykowej.

Producent:
Phero Tech Inc.

Pytanie: czy rzeczywiście jest to potrzebne w pasiece? Feromony odpowiednio użyte przez nieodpowiedzialnych ludzi mogą być opłakane w skutkch...
poczytaj: o feromonach uważnie
Strona 1 z 2 • Wyszukiwarka znalazła 70 wyników • 1, 2